Depresja poporodowa czyli baby blues

Wiele kobiet po porodzie doświadcza zmiennych uczuć i stanów emocjonalnych. Sam poród może być radosnym lub traumatycznym doświadczeniem. Wiele młodych matek zamiast szczęścia z macierzyństwa, odczuwa smutek. To właśnie pierwsze objawy baby bluesa. Depresja poporodowa ma różne oblicza. Może być łagodna lub długotrwała i wymagać pomocy psychologa bądź psychiatry. Pomoc i wsparcie bliskich osób może złagodzić objawy depresji poporodowej.

Nietypowe objawy depresji poporodowej

Apatia i zmęczenie, brak sił, to normalne stany u młodej matki. Ciąża i sam poród potrafią być bardzo męczące. Dlatego tak trudno odróżnić zwykłe przemęczenie obowiązkami od depresji. Młoda matka najczęściej nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że cierpi na baby bluesa. Alarmujące sygnały ostrzegawcze to częsty płacz kobiety, brak zainteresowania dzieckiem i obowiązkami domowymi. Jeśli kobieta zbyt mocno chroni dziecko, chce wszystko robić sama, to także może być sygnał ostrzegawczy. Na depresję poporodową narażone są perfekcjonistki. Kobiety, które chcą być idealnymi matkami często szybko tracą siły a płacz niemowlaka i nieprzespane noce osłabiają organizm. Dobrze wiedzieć, jak odróżnić depresję od zwykłej chandry.

Proste sposoby na baby blues

Podstawowym sposobem na leczenie depresji poporodowej, jest odciążenie młodej matki. Kobieta po porodzie potrzebuje wsparcia najbliższych. Bardzo ważny jest wypoczynek, oderwanie się od codziennej rutyny. Dobrze, by rodzina zaopiekowała się maleństwem na kilka godzin. Wtedy młoda mama będzie mogła zająć się sobą i wypocząć. Zmiana otoczenia, wspólne wakacje, weekendowy wyjazd, pomogą w poprawie humoru. Podobnie odwiedziny przyjaciół lub wspólne wyjście z koleżankami. Narodziny dziecka nie muszą oznaczać, ze kobieta rezygnuje z dotychczasowego życia. 

Kiedy leczenie jest niezbędne

Leczenie depresji poporodowej jest konieczne nie tylko w ciężkich przypadkach. Lekarze maja do dyspozycji bardzo wiele leków, które mogą przyjmować nawet matki karmiące. Ważne, by wcześnie zareagować. Łagodne leki na receptę pomagają w poprawie nastroju i powrocie do normalności. Jeśli kobieta nie potrafi sama sobie poradzić, dobrze jest odwiedzić psychologa lub psychiatrę. Rozmowa ze specjalistą może być bardzo pomocna. Lekarz potrafi dotrzeć do sedna problemu i wskazać odpowiednią drogę leczenia baby bluesa.

Depresji poporodowej z pewnością nie można lekceważyć. W skrajnych przypadkach może doprowadzić do prób samobójczych. Warto, by nie tylko kobiety w ciąży były świadome, jak rozwija się depresja poporodowa. Ważna jest świadomość rodziny, gdyż to właśnie bliscy mogą szybko reagować i pomagać.

Więcej informacji na temat depresji poporodowej znajdziesz pod adresem https://etwojfarmaceuta.pl/zdrowie/depresja-poporodowa-jak-pomoc-bliskiej-osobie/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *