
Co to jest astma – objawy, przyczyny i leczenie
Jest to przewlekła choroba zapalna dróg oddechowych atakująca głównie oskrzeliki płucne. Charakterystycznymi objawami schorzenia są napadowe duszności, ucisk w klatce piersiowej oraz świszczący oddech. Ataki są wywoływane poprzez skurczenie oskrzeli i zmniejszenie wydolności oddechowej. Chorzy w takiej sytuacji stosują specjalne inhalatory zawierające substancje chemiczne rozszerzające oskrzela.
Co wywołuje astmę?
Dychawica oskrzelowa, czyli astma może być chorobą wrodzoną, ale również nabytą w wyniku kontaktu z drażniącymi czynnikami zewnętrznymi. Najbardziej predestynującymi czynnikami do wystąpienia choroby są: sierść zwierząt, dym papierosowy, pyłki roślin, żywność, kosmetyki, roztocza kurczu, pleśń oraz poważne infekcje dróg oddechowych. Chory na astmę może wciąż uczulać się nowe czynniki, więc powinien unikać częstego kontaktu z potencjalnymi alerganami.
Badania naukowe wykazały, że nadwrażliwości na alergeny dziedziczy się, więc jest to też choroba uwarunkowana genetycznie. Stopień odziedziczalności astmy sięga aż 80% i jest w pewien sposób zależny od płci, ale nie udało się jeszcze poznać całego procesy dziedziczenia astmy. Dowiedziono także, ze kobiety w ciąży, które palą papierosy zwiększają u swoich dzieci ryzyko zachorowania na astmę.
Jakie są objawy astmy?
Początkiem choroby alergicznej mogą być łagodne objawy takie jak: suchy kaszel, katar sienny czy wysypka. Jeżeli schorzenie nie rozpocznie być leczone, alergia będzie posuwała się dalej aż w końcu zaatakuje dolne drogi oddechowe. Zmiany patologiczne w oskrzelikach płucnych wywołane przez alergię to właśnie astma. Podczas zaawansowanej, niekontrolowanej astmy napady choroby mogą pojawiać się nawet codziennie. Do głównych symptomów dychawicy oskrzelowej zaliczamy:
- Silny ucisk w klatce piersiowej
- Kaszel (wariant kaszlowy astmy)
- Zwężenie oskrzelików płucnych
- Niemożność głębokiego zaczerpnięcia powietrza
- Duszność
- Świszczący oddech
Gdy nastąpi atak astmy pojawiające się objawy, a przede wszystkim uczucie duszenia się sprawia, że chory odczuwa olbrzymi stres, który jeszcze bardziej zaostrza napad choroby. Wpływa to na podwyższenie tętna, zaburzenie mowy i umiejętności spokojnego oddechu. W takiej sytuacji chory nie powinien być sam. Ważna jest obecność bliskiej osoby, która uspokoi astmatyka, wyreguluje oddech oraz dopilnuje, aby jak najszybciej został przyjęty inhalator doraźny zapewniający rozszerzenie oskrzeli i powrót sprawności oddechowej. W przyszłości chory na astmę powinien unikać wszelkich czynników, które mogą wywołać atak astmy. Chory, którego leczenie nie doprowadziło jeszcze do opanowania choroby powinien być przygotowany na pojawienie się ataków astmy: po intensywnym wysiłku fizycznym, w czasie choroby dróg oddechowych lub podczas silnego stresu. Nie wyjaśniono jeszcze dlaczego, ale napady astmy zdarzają się najczęściej rano lub wieczorem.
Jakie są dostępne leki na astmę?
Strategia leczenia astmy zależy w dużym stopniu od zaawansowania choroby. Większość zastosowanych terapii ma charakter objawowy, ponieważ jest to choroba zaliczana do schorzeń nieuleczalnych. Jedyną szansę na pełny powrót do zdrowia mają małe dzieci, które mogą wyrosnąć z choroby na skutek olbrzymich zdolności regeneracyjnych organizmu i odbudowaniu uszkodzeń oskrzelików płucnych. Niestety ponad 50% chorych odczuwa objawy choroby, dopiero w wieku dorosłym. W tym przypadku nie jest to astma wrodzona, ale wywołane prze szereg czynników zewnętrznych. W takiej sytuacji istotnym elementem leczenia jest maksymalna redukcja kontaktu z alergenami.
Na szczęście rynek farmaceutyczny oferuje całą gamę środków łagodzących oznaki choroby, które mogą być stosowane doraźnie w trakcie ataków astmy. Leki na astmę zazwyczaj występują w postaci inhalatorów, które dzielimy na dwa rodzaje:
- Inhalatory prewencyjne – są stosowane codziennie i zapobiegają atakom astmy poprzez łagodzenie stanów zapalnych i eliminowanie gromadzącego się śluzu, zapewniają skuteczną kontrolę choroby
- Inhalatory doraźne – są zażywane w trakcie ataku i błyskawicznie rozszerzają oskrzela umożliwiając swobodne oddychanie
Bardzo często w początkowych etapach leczenia, lekarza zalecają stosowanie obu rodzajów inhalatora.
Najnowszą metodą leczenia astmy jest odczulanie, czyli desentyzacja. Działanie to oparte jest immunoterapii i polega na dostarczaniu organizmowi stałych, regularnych dawek alergenów. Po pewnym czasie obserwuje się zobojętnienie organizmu na działanie konkretnego alergenu, co sprawia, że na co dzień podczas kontaktu z tym czynnikiem uczulającym nie pojawiają się objawy astmy.
W terapii leczniczej astmy oskrzelowej wyróżniamy dwa główne rodzaje leków:
- Produkty farmaceutyczne o działaniu rozszerzającym oskrzela
- Leki będące agonistami receptorów beta-adrenergicznych (np. salbutamol, salmeterol, fenoterol)
- Leki będące inhibitorami fosfodiesterazy (pochodne ksantyny)
- Leki cholinolityczne (np. bromek ipratropium)
- Preparaty o działaniu przeciwzapalnym
- Kortykosteroidy (np. beklometazon, flutikazon, budezonid)
Czy można kupić leki na astmę drogą internetową?
Wybór leków na stany spastyczne i ataki astmatyczne jest naprawdę szeroki, jednak najskuteczniejsze leki są dostępne tylko na receptę. W sytuacjach, kiedy wizyta u lekarza jest niemożliwa lub niedogodna to serwis naszej kliniki internetowej umożliwia zakup najpopularniejszych leków na astmę przez Internet. Podczas składania zamówienia należy wypełnić poufny formularz zdrowotny, który jest substytutem wizyty lekarskiej. Po przeanalizowaniu formularza nasz lekarz podejmie decyzję czy wybrany lek jest wskazany dla pacjenta oraz czy nie występują przeciwwskazania zdrowotne do jego stosowania. Po wypisaniu recepty zostanie ona przekazana do apteki, która wyda lek. Wszystkie produkty są wysyłane w dobrze zabezpieczonych opakowaniach bez konieczności uiszczania dodatkowych opłat. Wybór ekspresowej wysyłki kurierskiej gwarantuje dostarczenie przesyłki pod wskazany adres w ciągu 24-48 godzin od złożenia zamówienia.