Płyn preejakulacyjny

Preejakulat (tzw. płyn preejakulacyjny) to wydzielina gruczołów opuszkowo-cewkowych, który wydostaje się z penisa podczas pobudzenia seksualnego. Preejakulat nie jest spermą (która wydostaje się z penisa później) i jest wydzielany przed właściwym wytryskiem. Zadaniem płynu ejakulacyjnego jest stworzenie odpowiednich warunków do stosunku z penetracją. Pełni on rolę naturalnego lubrykantu oraz przygotowuje drogę dla plemników znajdujących się w spermie.  Preejakulat zobojętnia kwaśny odczynu moczu, który znajduje się w cewce moczowej i jest niekorzystny dla plemników.

Płyn preejakulacyjny a ciąża

W preejakulacie mogą znajdować się plemniki, lecz w niewielkiej ilości. Nawet jeśli dojdzie do przeniesienia preejakulatu do pochwy, to szanse na zapłodnienie są znikome. Jednak jeśli dojdzie do zbliżenia z penetracją dwukrotnie w niewielkim odstępie czasu to w płynie preejakulacyjnym za drugim razem mogą znajdować się plemniki mogące zapłodnić (pozostałe po poprzednim stosunku). Kolejną ważną kwestią jest to, że w preejakulacie może znajdować się wirus HIV. Dlatego warto zawsze się zabezpieczać i unikać metody stosunku przerywanego, ponieważ można nie tylko zajść w niechcianą ciążę, ale również zakazić HIV.fito spray

Kropelkowanie

Kropelkowanie występuje podczas silnego podniecenia mężczyzny w momencie powstrzymywania wytrysku. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich panów – u jednych może w ogóle nie występować, a u innych być nawet dość obfity. Stosunek przerywany nie jest więc metodą antykoncepcji, ponieważ podczas kropelkowania z penisa wydostają się „kropelki” nasienia (nie preejakulatu), które zawierają żywe, zdolne do zapłodnienia plemniki.   Zatem nie musi dojść do pełnego wytrysku podczas penetracji, aby zaszła możliwość zapłodnienia komórki jajowej. Młodzi ludzie często mają niewystarczającą wiedzę o zapłodnieniu oraz o swoim własnym ciele. Dlatego do przerwania stosunku może dojść  zbyt późno lub może się właśnie wydostać część spermy czyli opisywane kropelkowanie.

Płyn ejakulacyjny

Płyn ejakulacyjny bardzo często jest mylony z płynem preejakulacyjnym. Płyn ejakulacyjny to po prostu sperma. W spermie znajdują się plemniki, które wraz z ejakulacją (wytryskiem) są przenoszone do dróg rodnych kobiety i „podróżują” do komórki jajowej celem jej zapłodnienia.

Problemy z wytryskiem

Wielu mężczyzn, młodych i dojrzałych, może doświadczyć problemów z wytryskiem podczas stosunku (lub przed nim). Najczęściej są to: przedwczesny wytrysk, opóźniony lub wsteczny.

Brak wytrysku – Warto wybrać się do Urolog Warszawa

Wbrew obiegowej opinii mężczyźni nie są gotowi 24 godziny na dobę na współżycie seksualne. Zaburzenia libido często są spowodowane stresem, używkami takimi jak alkohol lub narkotyki lub zaburzeniami układu nerwowego. Brak wytrysku jest powiązany z brakiem erekcji. W sytuacji, gdy krew nie napływa w odpowiednim stopniu do penisa to i ejakulacja jest niemożliwa. Może się jednak zdarzyć, że pomimo osiągnięcia pełnej erekcji, mężczyzna nie może doprowadzić do wytrysku. Warto wtedy przeprowadzić badania pod okiem specjalisty urologa. Najczęściej jednak jest to tylko chwilowy brak dyspozycji, wynikający z przemęczenia albo jeden stosunek płciowy nastąpił zbyt szybko po poprzednim.

Wytrysk wsteczny

W niektórych przypadkach może dojść do sytuacji, gdy płyn ejakulacyjny zamiast wydostać się na zewnątrz trafia z powrotem do cewki moczowej. W momencie wytrysku organizm męski blokuje drogę powrotną, aby nie doprowadzić do cofnięcia się spermy. Jednak u niektórych mężczyzn (szacuje się, że ok. 1-2%) mięśnie odpowiadające za zamknięcie ujścia cewki moczowej nie działają prawidłowo. Nie jest to niebezpieczne dla życia, ponieważ sperma znajdująca się w cewce moczowej miesza się z moczem i jest wydalana razem z nim podczas oddawania moczu.

Wytrysk opóźniony

Wytrysk opóźniony cechuje się tym, że mężczyzna potrzebuje dłuższej stymulacji seksualnej w celu osiągnięcia orgazmu i wytrysku. Możliwymi przyczynami tego zaburzenia mogą być przewlekłe choroby lub urazy. Może on być spowodowany również kwestią stymulacji – niektórzy mężczyźni mogą mieć opóźniony wytrysk przy stosunku dopochwowym, ale przy masturbacji proces osiągnięcia orgazmu przebiega zdecydowanie szybciej. Do opóźnionego wytrysku może dojść również wtedy, gdy mężczyzna jest zmęczony, ma stany lękowe lub depresyjne.

Przedwczesny wytrysk

Jest najbardziej powszechnym zaburzeniem seksualnym. Przedwczesny wytrysk jak sama nazwa wskazuje następuje jeszcze przed stosunkiem lub tuż po wprowadzeniu członka do pochwy. U młodych mężczyzn rozpoczynających dopiero życie seksualne może to być zupełnie naturalna reakcja na wysokie podniecenie. W miarę upływu czasu, w którym młody facet zdobywa doświadczenie seksualne problem powinien ustąpić. Jeśli jednak nadal pojawiają się przedwczesne wytryski warto skonsultować się z lekarzem, aby ustalić co powoduje taki stan rzeczy.

Jak przedłużyć stosunek?

Istnieje kilka metod, aby przedłużyć stosunek. Jedne będą się odnosić do ćwiczeń, wizualizacji, zaś drugie do osiągnięcia stanu spokoju i zrelaksowania.

  • Relaks – zestresowany lub zmęczony mężczyzna, to mężczyzna który nie kontroluje swoich odruchów, w tym erekcji i wytrysku. Warto pamiętać o tym, aby nie odbywać stosunku w chwilach dużego stresu lub przemęczenia. Można najpierw wziąć długą kąpiel lub zastosować ulubione techniki relaksacyjne, aby przedłużyć stosunek.
  • Masturbacja – spróbuj ćwiczyć w samotności różne rodzaje pieszczot, aby poznać siebie samego i swoje reakcje. Można zacząć od masturbacji suchą dłonią i stymulować penis, aż do momentu, gdy poczujecie zbliżający się wytrysk. Wtedy należy przestać. Gdy napięcie opadnie – powtórzyć. Jeśli uda się Wam w ten sposób opóźnić maksymalne podniecenie, można przejść do stosowania lubrykantu. Ćwiczenia z lubrykantem należy przeprowadzić tak samo.
  • Nie myśl o tym – staraj się nie myśleć o tym jak przedłużyć stosunek tylko na innych doznaniach, które odbierasz podczas seksu. Skup się na pieszczeniu partnerki, sygnalizuj swoje potrzeby i chęci. Zmieniajcie elementy gry wstępnej, sprawdzajcie, co podnieca Cię bardziej, a co mniej. Jeśli nauczyć się słuchać swojego ciała to będzie dużo łatwiej kontrolować wytrysk.
  • Ćwiczenia z partnerką – spróbujcie ćwiczeń we dwójkę – to może być Wasza gra wstępna oraz nauczenie się czego potrzebujecie. Ustalcie, że gdy będziesz czuł nadchodzącą ejakulację zrobicie krótką przerwę. Czy to podczas pieszczot, seksu oralnego lub stosunku. Wielu mężczyznom takie ćwiczenia pozwalają nauczyć się kontrolowania wytrysku.
  • Żele, maści, prezerwatywy – na rynku istnieje wiele preparatów umożliwiających przedłużenie stosunku. Kremy należy jednak wybierać z rozsądkiem, dowiadując się jak najwięcej o ich składnikach i ewentualnych skutkach ubocznych. Prezerwatywy opóźniające wytrysk należy stosować z umiarem, gdyż korzystanie z nich nieustannie może powodować pogłębienie problemu przedwczesnej ejakulacji.
  • Alkohol i używki – aby zwalczać problemy przedwczesnego wytrysku należy odstawić alkohol i inne środki odurzające. Zaburzają one umiejętność kontroli podniecenia i wytrysku.
  • Tabletki – można z nich korzystać po konsultacji z lekarzem i po dokładnym sprawdzeniu składu. Matka Natura ofiaruje wiele afrodyzjaków i wspomagaczy, jednak trzeba umiejętnie z nich korzystać i mieć pewność, że pomogą, a nie zaszkodzą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *