Fala uderzeniowa na bolący bark.

Zespół bolesnego barku to częste schorzenie u sportowców, jego występowanie w zależności od uprawianych dyscyplin sportowych wynosi od 15 do 40%. Związane jest z nasileniem aktywności wyczynowej i intensywnością treningu. Najczęściej w zespole bolesnego barku występuje ból i ograniczenie ruchomości. Istnieje wiele przyczyn zespołu bolesnego barku, począwszy do choroby zwyrodnieniowej, dny moczanowej, reumatoidalnego zapalenia, po siedzący tryb życia, pracę w niewygodnej pozycji, wady postawy, czy zmiany związane ze starzeniem się organizmu. Ograniczony zakres ruchu utrudnia wykonywanie czynności, nie tylko u sportowców, ale i w codziennym życiu np. sięganie po przedmioty czy wiązanie butów. Celem leczenia jest zminimalizowanie bólu oraz w miarę możliwości przywrócenie sprawności w obrębie barku.

Fala uderzeniowa na bolący bark.

Patologie w obrebie barku. Najczęstszymi patologiami w obrębie barku jest: ciasnota podbarkowa, uszkodzenie obrąbka i niestabilność stawu łopatkowo- ramiennego, uszkodzenia pierścienia rotatorów, niestabilność ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego, zamrożony bark. Bolący bark jest poważnym problemem, często uniemożliwiającym normalne funkcjonowanie, dlatego też nie można go bagatelizować. Trzeba podjąć działania zapobiegawcze już we wczesnej fazie choroby, co znacznie zwiększa szansę na szybkie wyleczenie. Wyróżniamy trzy fazy tego schorzenia: pierwsza faza trwa od 2 do 9 miesięcy, jest to faza bolesna – objawiająca się stopniowym nasileniem bólu w barku, bardziej nasilającym się w nocy, druga faza trwa od 4 do 12 miesięcy, jest to faza sztywnienia – objawiająca się sztywnieniem i nasileniem bólu, stopniowym pojawieniem się trudności wykonywania codziennych czynności, może wystąpić ubytek mięśni ze względu na brak aktywności fizycznej, trzecia faza może trwać od 5 do 12 miesięcy i jest to faza zamrażania – występuje tutaj stopniowa poprawa w zakresie sprawności ruchowej, następuje stopniowe zmniejszenie bólu.

Fala uderzeniowa na bolący bark. Rehabilitacja barku. Jeżeli pojawią się objawy bolesnego barku, należy niezwłocznie zasięgnąć porady lekarza-ortopedy, który na pewno wykona USG ortopedyczne lub RTG barku. Należy postępować zgodnie z poradami lekarskimi, m.in. unikać przeciążenia stawu barkowego, korzystać z metod farmakoterapii oraz fizykoterapii. W ramach rehabilitacji zespołu bólowego barku stosuje się fizykoterapię o profilu przeciwbólowym oraz przeciwzapalnym. Do najczęściej stosowanych metod wymienia się krioterapię, jonoforezę, ultradźwięki, laseroterapię, elektrostymulację, lampy soluks, wirówki, masaż tkanek głębokich okolicy stawu ramiennego, techniki rozluźniające napięcie mięśni wokół łopatki, kinesiotaping (polega na oklejenie stawu elastycznymi plastrami odciążającymi staw barkowy w stanach zapalnych), ręczną manipulację, polegająca na rozerwaniu zrośniętej torebki stawowej.łożyska skrzyni biegów

Fala uderzeniowa na bolący bark. Jedną z metod leczenia zespołu barku jest terapia falą uderzeniową, która redukuje ból w szybkim tempie. Najlepsze efekty przynosi połączenie terapii falą uderzeniową z tradycyjną rehabilitacją. Terapia falami uderzeniowymi przynosi szybką ulgę w bólu – wystarczy 3 czy 4 zabiegi z jedną tygodniową przerwę, by zwalczyć przewlekły ból, związany z układem mięśniowo-szkieletowym. Sesja terapeutyczna zajmuje jedynie 10 minut. Fala uderzeniowa to akustyczna fala zmniejsza napięcie mięśni, hamuje skurcze, zapewnia lepsze odżywianie napiętych mięśni oraz ich więzadeł, przyśpiesza gojenie poprzez zwiększenie produkcji kolagenu, zwiększa metabolizm oraz mikrokrążenie. Przywraca mobilność zwyrodnionego stawu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *