
Spadek libido u kobiet
Pod pojęciem spadku libido kryje się zmniejszenie ochoty na seks a zatem spadek pożądania lub niedostateczne odczuwanie przyjemności podczas aktu miłosnego. Problem ten, jak się okazuje dotyka ponad 35% kobiet.
Przyczyny zaburzeń libido u kobiet
Na popęd płciowy u kobiet wpływ ma wiele czynników. Część z nich ma podłoże psychiczne, część fizyczne. Do najczęstszych przyczyn zaliczyć można:drivelan
- choroby przewlekłe, w tym cukrzyca, choroby układu krążenia, zmiany nowotworowe, zaburzenia psychiczne,
- przyjmowanie niektórych leków,
- zachwiania gospodarki hormonalnej, którą wywołać mogą stres, pierwszy trymestr ciąży, stosowanie leków hormonalnych, menopauza,
- infekcje dróg rodnych, ból podczas stosunku.
Do osiągnięcia zadowolenia seksualnego duże znaczenie ma stan psychiczny kobiety. Jeśli zatem jej nastrój nie jest odpowiedni, libido spada.
Spadek libido a infekcje pochwy
Spadek libido może być wynikiem infekcji pochwy, przy których zbliżeniu seksualnemu towarzyszy często ból. W takich sytuacjach można sięgnąć po leki dostępne na receptę, do których zaliczyć można:
Tanum Rosa – wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe, odkażające i znieczulające,
Vagical – łagodzi stan zapalny, infekcje, zawiera wyciąg z nagietka,
Albothyl – skuteczny w leczeniu zapalenia pochwy o podłożu bakteryjnym.
Spadek libido a antykoncepcja
Przyjmując hormonalną antykoncepcję dochodzi często do spadku libido, na co wpływ ma zahamowanie produkowanych przez przyssawkę mózgową gonadotropin a w konsekwencji do spadku stężenia androgenów. W wyniku przyjmowania antykoncepcji hormonalnej dochodzi również do wzrostu stężenia białka, które wiążą wolny testosteron.
Nie wszystkie jednak kobiety przyjmujące leki hormonalne odczuwają spadek libido. Świadomość tego, że są skutecznie zabezpieczone, poprawie uległa ich cery a także wygląd piersi sprawia, że czują się pewniej, przez co ich ochota na seks jest większa.
Jak widać, spadek libido a przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej jest sprawą indywidualną.
Spadek libido a cykl menstruacyjny
W cyklu menstruacyjnym zaobserwować można wahania hormonów.
Kobiety czują się najbardziej atrakcyjne, a przez to zwiększa się w nich ochota na miłosne zbliżenia w połowie cyklu, a więc w okresie jajeczkowania. Wtedy też kobiety mają wyjątkowo dobry nastrój.
W drugiej połowie cyklu wzrasta progesteron, który sprawia, że libido wykazuje tendencje spadkowe.
Spadek libido a menopauza
W okresie przekwitania dochodzi do stopniowego zanikania czynności jajników oraz do spadku poziomu estrogenów oraz testosteronu, który ma wpływ na popęd seksualny u kobiet. U kobiet dojrzałych zmniejsza się także elastyczność ścianek pochwy, wrażliwość łechtaczki oraz piersi. To wszystko zmniejsza doznania, co prowadzi często do spadku libido.
Jak skutecznie zwiększyć libido
Odczuwając spadek libido warto sięgnąć po preparaty ziołowe, które wzmocnią popęd płciowy. W ich składzie powinny znaleźć się zioła nazywane afrodyzjakami, a więc: imbir, lukrecja, rozmaryn, kapsaicyna. Jeśli spadek libido ma związek ze stresem warto przyjmować witaminę B6 oraz żeń-szeń. Skutecznym skladnikiem jest także L-arginina, która wywołuje przekrwienie narządów rodnych, a tym samym zwiększa doznania podczas stosunku.
Preparaty zwiększające libido
O preparaty zwiększające libido pytać można w aptekach, do najbardziej popularnych należą:
Asequrella – tabletki zalecane przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej, wpływają między innymi na poprawę libido za sprawą zawartego w nich wyciągu z żeń-szenia,
Libido Fem – poprawia doznania w czasie aktu miłosnego za sprawą składu: wyciągu z lukrecji, szałwii, czerwonej koniczyny, imbiru, pieprzu cayenne,
Avenea Essence – zlecany dla kobiet oziębłych seksualnie, zawiera wyciąg z L-argininy i owsa.