Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc na przestrzeni ostatnich trzydziestu lat nieustannie „pnie się do góry” w niechlubnej statystyce chorób cywilizacyjnych. W latach dziewięćdziesiątych zajmowała ona bowiem szóste miejsce na liście najczęstszych przyczyn zgonów; dziś jest to już pozycja czwarta. To właśnie dlatego tak ważne jest, by znać jej podstawowe symptomy i reagować, gdy występuje u nas podejrzenie POChP. W tym artykule dowiesz się, z czym muszą mierzyć się pacjenci cierpiący na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc oraz jakie są najczęstsze przyczyny omawianej jednostki chorobowej. Podpowiemy Ci także co należy zrobić, gdy od pewnego czasu obserwujesz u siebie symptomy POChP. Brzmi interesująco? W takim razie serdecznie zapraszamy do lektury poniższego tekstu.

POChP – Wyjaśnienie zagadnienia

Najpierw skoncentrujmy się jednak na dokładnym przedstawieniu wskazanego przez nas zagadnienia. Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc to niebezpieczna choroba cywilizacyjna, na którą cierpi już około 400 milionów ludzi na całym świecie. Jak sama nazwa wskazuje, jest to choroba o charakterze ciągłym, która cechuje się tak zwaną obturacją, czyli zwężeniem dróg oddechowych i oskrzeli. Ale co właściwie oznacza to w praktyce? Obturacja to nic innego, jak zmniejszenie przepustowości powietrza w naszym organizmie, a jej efektem jest przewlekłe odczuwanie braku możliwości złapania powietrza. Kiedy zatem możemy mówić o podejrzeniu POChP? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższej części artykułu.

Podstawowe objawy choroby – Podejrzenie POChP

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc charakteryzuje się kilkoma specyficznymi objawami. Wśród nich najczęściej wymieniane są:

  • Przewlekły kaszel – Jeśli od dłuższego czasu obserwujesz u siebie męczący kaszel, pojawiający się najczęściej o określonej porze dnia (rano lub wieczorem), może to oznaczać, że cierpisz na POChP.
  • Brak możliwości złapania powietrza – Męczą Cię duszności, które nie zawsze są wynikiem zbyt wymagających ćwiczeń fizycznych? Odczuwasz brak możliwości złapania powietrza nawet podczas jedzenia i picia? Zachęcamy, by objawy te skonsultować ze swoim lekarzem rodzinnym.
  • Obecność wydzieliny w płucach – Pacjenci cierpiący na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc bardzo często obserwują u siebie występowanie tak zwanej plwociny, czyli wydzieliny płucnej, zawierającej w sobie między innymi ślinę, resztki pokarmowe oraz komórki złuszczonego nabłonka.
  • Spadek kondycji fizycznej – Jak zostało wyżej wspomniane, obturacja znacząco ogranicza przepływ powietrza w organizmie chorego. W oczywisty sposób wpływa to na kondycję fizyczną, która, u pacjentów cierpiących na POChP, ulega znaczącemu pogorszeniu.

Wskazane powyżej symptomy są jedynie przykładami tego, z czym na co dzień muszą mierzyć się osoby, u których zdiagnozowano POChP. Jeśli zatem widzisz u siebie którykolwiek z wymienionych objawów, może się okazać, że Twoje podejrzenie POChP jest zasadne. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie: https://oddychajmy.pl/podstawowe-objawy/.

Czy POChP może dotyczyć właśnie Ciebie?

Choć jeszcze niedawno za grupę szczególnie narażoną na ryzyko zachorowania na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc uznawano mężczyzn, którzy ukończyli czterdziesty rok życia, najnowsze badania zweryfikowały tę informację; okazało się bowiem, że POChP „nie zwraca uwagi” na płeć potencjalnego pacjenta. W chwili obecnej kobiety stanowią już ponad 30% spośród wszystkich zdiagnozowanych osób cierpiących na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc. Czy zatem wskazana jednostka chorobowa może dotyczyć właśnie Ciebie? Twoje podejrzenie POChP może być zasadne, jeśli:

  • Palisz papierosy – Wyroby tytoniowe zawierają w sobie ponad 4200 szkodliwych substancji, które mogą powodować Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc. Badania wskazują, że aż 90% spośród wszystkich osób cierpiących na POChP to nałogowi palacze.
  • Pracujesz w pyle – Powszechnie uznaje się, że szczególnie narażeni na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc mogą być górnicy, hutnicy oraz pracownicy tartaków.
  • Nie zwracasz uwagi na jakość powietrza – Zarówno smog, jak i wszelkie inne zanieczyszczenia komunikacyjne i przemysłowe, to kolejna najczęstsza przyczyna zachorowania na POChP.
  • Ogrzewasz mieszkanie szkodliwymi materiałami – Za najbardziej trujące zanieczyszczenia domowe uznaje się produkty biomasy mieszanej oraz paliwa stałe.

Co robić w razie podejrzenia POChP?

Jeśli od pewnego czasu obserwujesz u siebie objawy Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc, a dodatkowo zdajesz sobie sprawę z tego, że wskazane powyżej przyczyny zachorowań dotyczą właśnie Ciebie, zachęcamy do jak najszybszego kontaktu z lekarzem rodzinnym. Po przeprowadzeniu wywiadu stwierdzi on, czy Twoje podejrzenie POChP może być zasadne i skieruje Cię na badanie zwane spirometrią.

Spirometria – Badanie układu oddechowego, którego zadaniem jest zobrazowanie objętości i pojemności płuc pacjenta w różnych fazach cyklu oddechowego.

Jeśli spirometria wykaże, że cierpisz na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc, ponownie udaj się do lekarza i skonsultuj z nim swoje wyniki. Na ich podstawie z całą pewnością dostaniesz stosowne zalecenia oraz leki, które mogą pomóc Ci w odzyskaniu komfortu oddychania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *