Służba zdrowia ma 3 lata na wdrożenie e-dokumentów – Czy zdąży?

Punktem wyjściowym tego pomysłu jest zlikwidowanie szaf z dokumentami. Tą archiwizację jednak należy zrobić w sposób bezpieczny, zgodny z przepisami i procedurami. Dlatego dla służby zdrowia zaprojektowano specjalne oprogramowanie. Piętrzące się papiery w służbie zdrowia doprowadziły w końcu do kresu tej sytuacji i archiwizacja w tradycyjnej formie przestała mieć jakikolwiek sens. Stało się jasne, że archiwizować dane należy zacząć w formie elektronicznej.

Archiwizacja danych w formie papierowej to dość duże koszty, bowiem przechowywanie dokumentów w ten sposób wymaga od placówki medycznej odpowiedniej powierzchni do magazynowania. Im większa placówka, tym jest potrzebna większa powierzchnia. Dokumenty, jak to dokumenty, są narażone na kradzież, wilgoć lub zalanie, zatem na pewno nie można powiedzieć, że jest to bezpieczna forma archiwizacji danych. No i oczywiście jeszcze jedna bardzo istotna sprawa, w przypadku archiwizowania danych w formie papierowej, w przypadku ich zniszczenia, odtworzenie ich jest niemożliwe, a więc zniszczenie prowadzi do nieodwracalnych skutków.

Rozporządzenie ministra zdrowia z dnia 21 grudnia 2006 r. W sprawie rodzajów  dokumentacji medycznej oraz sposobu jej archiwizacji przyczyniło się do stosowania elektronicznej dokumentacji oraz sposobu archiwizacji. Reasumując, od 21 grudnia 2006 gabinety i placówki medyczne otrzymały możliwość odstąpienia od ręcznie wypełnianych dokumentów.

 

Modyfikacja w służbie zdrowia – idzie ku dobremu!

 

Prezydent RP w maju 2011 r. podpisał ustawę o systemie informacji medycznej. Nałożono w ten sposób na placówki służby zdrowia obowiązek informatyzacji, a co za tym idzie archiwizacji danych w formie elektronicznej. Również dla pacjenta jest przewidziane wiele wygód z tą zmianą związane. Będzie on mógł przede wszystkim rejestrować https://akte.com.pl/outsourcing-it/ się na badania i wizyty drogą elektroniczną oraz będzie mógł mieć wgląd we własną dokumentację za pośrednictwem internetu.

 

Obawy ze strony służby zdrowia

 

Posługiwanie się nowym, specjalistycznym programem jest odbierane przez lekarzy i pielęgniarki jako niemałe utrudnienie. Wielu z nich twierdzi, że to utrudni, a nie ułatwi operowanie dokumentacją medyczną oraz jej archiwizacją. Firmy, które zajmują się projektowaniem tych specjalistycznych programów dokładają wszelkich starań aby obawy pracowników medycznych okazały się bezpodstawne. Program ma być prosty w obsłudze, a nawet wręcz intuicyjny.

Tak więc zostało jeszcze 3 lata. Nowe specjalistyczne programy zakładają to, że nie będą wymagały specjalistycznych szkoleń w ich obsłudze. Innym problemem mogą być osoby, które w ogóle nie umieją obsługiwać komputera i pojawia się nurtujące pytanie co z nimi zrobić? Bo od projektów już odstąpić nie można, a wszystko to ma służyć przyspieszeniu wymiany informacji oraz zmniejszeniu kosztów związanych z archiwizacją danych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *