Pandemia koronawirusa opanowała cały świat. Chociaż pierwszy przypadek zachorowania na COVID-19 zdiagnozowano już w listopadzie 2019 roku w Chinach, to do tej pory nie wynaleziono w pełni skutecznej metody zapobiegania zarażeniu.

Nie ma również skutecznego lekarstwa, które uwalniałoby od koronawirusa zarażonych pacjentów. Właśnie dlatego rządy wszystkich krajów wprowadziły obostrzenia, zgodnie z którymi minimalizowane ma być ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa. Sami medycy wskazują zaś szereg działań, które powinien podejmować każdy z nas, by optymalnie chronić się przed zarażeniem. Dzisiaj obowiązkowe jest na przykład noszenie maseczek ochronnych w przestrzeni publicznej.

Zapobieganie rozprzestrzeniania się COVID-19 następuje poprzez:

– regularne mycie rąk ciepłą wodą i mydłem,

– regularną dezynfekcję rąk środkiem antybakteryjnym i wirusobójczym na bazie alkoholu,

– noszenie jednorazowych maseczek chirurgicznych, wielorazowych maseczek bawełnianych z filtrem bądź przyłbic ochronnych,

– noszenie rękawic jednorazowego użytku,

– zachowanie bezpiecznej odległości,

– pozostawanie w domu w sytuacji odczuwania objawów przeziębienia bądź grypy,

– społeczną izolację.

Szczególną uwagę należy zwrócić na rodzaj wybranej maseczki ochronnej. Najczęściej wybierane są te bawełniane wielorazowego użytku. Te powinny zawierać dodatkowy filtr i dokładnie przylegać do kształtu twarzy. Podczas wielogodzinnego noszenia maseczki zaleca się stosowanie specjalnej, certyfikowanej wkładki do maseczki REbreath, która ułatwia oddychanie i mówienie, daje komfort funkcjonowania przy zachowaniu najwyższych standardów ochrony.

Zamiast maseczki można stosować także przyłbice ochronne, ale trzeba wybierać te z certyfikatem, na przykład od PLASTCORE 3D, idealnie dopasowane, a najlepiej te regulowane. Wszystkie środki ochrony osobistej tego rodzaju powinny być poddawane regularnej dezynfekcji.

Przedstawione zalecenia to nie tylko wytyczne krajowych medyków, ale także ekspertów WHO i dotyczą metod minimalizowania rozprzestrzeniania koronawirusa na całym świecie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *