Stomatologia to ogólna nazwa gałęzi nauki zajmującej się naszymi zębami i wszystkim, co z nimi związane. Dzieli się na bardzo wiele dziedzin, które specjalizują się w ortodoncji, leczeniu zachowawczym, higienizacji jamy ustnej itp. Istnieje także grupa specjalistów, którzy leczą głównie dzieci. Ta gałąź stomatologii powstała, aby odpowiedzieć na potrzeby najmłodszych pacjentów. Stomatolodzy zajmujący się z pedodoncją są doskonale przystosowani do pracy z dziećmi, znają ich potrzeby, lęki i wiedzą, jak przekonać je, że zabieg będzie bezbolesny i nie należy się go obawiać.

Dlaczego warto wybrać pedodontę? 

Przede wszystkim kluczowe jest podejście pedodonty do dziecka – są to ludzie, którzy odbierają specjalistyczne wykształcenie do pracy z dziećmi, wiedzą, jak z nimi rozmawiać i przekonać, że wizyta w gabinecie jest nie tylko konieczna, ale może być także przyjemna i zabawna, a w szczególności pozbawiona bólu. Bardzo istotne jest również to, że tacy dentyści posiadają odpowiednie materiały dla stomatologów, które są przystosowane do dzieci i pomagają im zwalczyć lęki. Oprócz nowatorskiego podejścia trzeba również podkreślić, że aspekt psychologiczny w przypadku dzieci potrafi odegrać kluczową rolę. Dzieci odbierają świat i rzeczywistość zdecydowanie inaczej niż dorośli, zwracają uwagę na pojedyncze słowa, które mogą być wyrwane z kontekstu i odebrane całkowicie inaczej. Podstawowym przykładem jest słowo „ból”, nawet jeśli będziemy chcieli przekazać dziecku informację, że coś nie nie będzie bolało w jego głowie od razu nastąpi skojarzenie stomatolog-ból i tak też będzie odebrane. Warto więc zostawić etap rozmowy z dzieckiem specjaliście, który wie, w jaki sposób ją przeprowadzać, aby przekonać a nie odstraszyć dziecko.

 

Kiedy wybrać się do pedodonty?

Nie można jednoznacznie określić, kiedy pojawia się pierwsza potrzeba udania się do stomatologa, jednak z pewnością można powiedzieć, że najpóźniej powinna się ona odbyć w wieku około trzech lat. Nie można jednak powiedzieć, że to wiek idealny, czasem zdarza się, że stomatologa trzeba odwiedzić wcześniej. Wizyta adaptacyjna jest bardzo ważna dla dziecka, ponieważ pozwala oswoić się z nowym miejscem, spojrzeć na asortyment stomatologiczny, z którym warto się oswoić. Dentysta wyjaśni krok po kroku jak się wykonuje zabiegi i odpowie na wszystkie nurtujące dziecko pytania. Jeśli wszystko przebiegnie prawidłowo, to istnieje bardzo duża szansa, że dziecko nigdy nie będzie cierpiało na lęk przed wizytą w gabinecie. Dzięki temu istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że w przyszłości będzie odpowiednio często uczęszczało do stomatologa na wizyty kontrolne, a w razie konieczności decydowało się na zabiegi zalecane przez dentystę zamiast ich unikać.

 

Leczenie stomatologiczne dzieci jest bardzo ważne, tak samo istotne jest wpajanie im podstawowej wiedzy dotyczącej zasad higieny jamy ustnej – jak prawidłowo szczotkować i nitkować zęby oraz z jaką częstotliwością, jakich past używać i jak wybrać odpowiednią szczoteczkę. Edukacja powinna być wdrażana już od najmłodszych lat, aby mogła rosnąć samoświadomość najmłodszych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *