rezonans magnetyczny warszawa

Rezonans magnetyczny Warszawa

Za rezonans magnetyczny uznaje się badanie wykorzystujące silne pole amgnetyczne w połączeniu z falami radiowymi, aby osiągnąć jak najbardziej dokładny wynik. Uzyskany obraz ciała ludzkiego pozwala na określenie, z jakimi schorzeniami boryka się pacjent. Metoda jest nieinwazyjna. Samo natężenie wytwarzanego pola magnetycznego wynosi od 0,1 do 3,0 Tesli. Zależne jest to od wielkości badanego obszaru oraz wymaganej precyzji.

Rezonans magnetyczny Głowy Warszawa – zalecenia przed badaniem

 

Przed badaniem MR bez wskazań do dożylnego podania środka kontrastowego nie jest wymagane pozostanie na czczo – rekomendowane w tym przypadku jest pozostanie na czczo, gdyz ulec rezonans magnetyczny warszawazmianie może kwalifikacja badania. Z koleiPrzed badaniem MR ze wskazaniem do dożylnego podania środka kontrastowego wymagane jest pozostanie na czczo, bez przyjmowania posiłków i płynów na 6 godzin przed badaniem. Natomiast W przypadku badania w sedacji osoby dorosłej należy pozostać na czczo co najmniej 6 godzin przed badaniem (również bez przyjmowania płynów – jedynie do 6 godzin przed badaniem należy wypić ok 1,5- 2 l płynów)

Badania w sedacji dziecki od 2. roku życia bezwględnie wymagają, aby dziecko pozostała na czczo na 6 godzin przed badaniem, jest jest karmione pokarmami stałymi oraz 4 godziny przed badaniem, jeśli jest karmione mlekiem matki. W przypadku badania w sedacji dzieci od 2 roku życia dziecko musi pozostać na czczo. Ważną informacją jest także to, że dzieci nie ulegają znieczuleniu podczas odbywania infekcji lub gdy są bezpośrednio po jej przebyciu. Zazwyczaj podejmuje się tego zabiegu na 10 do 14 dni po ustąpieniu objawów.

Standardowo zaleca się, aby na badanie ubrać się w luźną odzież pozbawioną metalowych elementów takich jak: guziki, pasek. Ważne jest także to, aby przed wejściem do sali badań zdjąć i zostawić wszelkie metalowe przedmioty: biżuterię, aparat słuchowy, telefony, spinki, zegarki, okulary, karty oraz zmyć makijaż (w przypadku badania głowy, gdyż może zawierać śladowe ilości metalu). Natomiast w przypadku badania głowy oraz oczodołów ważne jest, aby zgłosić się do badania bez makijażu oraz powstrzymać się od korzystania z lakieru do włosów. Ważne jest także pamiętanie o tym, aby leki przyjmowane na stałe przyjąć zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego.

Przeciwwskazania do badania

Przeciwskazania w przypadku wykonywania badania rezonansem magnetycznym dzielą się na względne oraz bezwględne. Do tych pierwszych zaliczają się stenty, klipsy naczyniowe, stentgrafty, kardiowerter/defibrylator, stymulatory serca, neurostymulatory, pompa insulinowa, stabilizacje ortopedyczne, aparaty ortodontyczne, klaustrofobia, implanty stomatologiczne. Do bezwzględnych z kolei zaliczają się implany ślimakowe, elementy metalicze, ciąża przed pierwszym trymestrem.

W przypadku bezwzględnych przeciwskazań nie wykonuje się badania. Natomiast pacjenci z względnymi przeciwskazaniami do badania MR są zwyczajowo zobowiązani przed wykonaniem badania dostarczyć do pracowni MR kompletną dokumentację medyczną dotyczącą zastosowanego leczenia wraz z opisem typu zastosowanego implantu, a w szczególności identyfikacją materiału z jakiego został wykonany, oraz powiadomić o powyższym także personel pracowni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *