Wykorzystania lawendy o których nie miałeś pojęcia

Lawenda – rodzaj roślin z rodziny jasnotowatych, która obejmuje ponad 40 gatunków. Rośliny te pochodzą z obszaru śródziemnomorskiego od Wysp Kanaryjskich po Indie. Gatunkiem typowym dla tej grupy roślin jest Lavandula spica L. W polskich ogridach najczęściej sadzona jest lawenda wąskolistna zwaną też angielską (Lavandula angustifolia).

Te wiecznie zielone krzewy o charakterystycznym zapachu, przenoszą nas wyobraźnią do słonecznych krain znad Morza Śródziemnego. Lawenda kwitnie od połowy czerwca do września. Badania wykazały, że zapach lawendy zwiększa fale alfa w części mózgu, która jest odpowiedzialna za relaks.

Zanim na świecie pojawiły się antybiotyki, zamiast nich używało się olejku lawendowego, który posiada znakomite właściwości antyseptyczne i niszczy bakterie. Starożytni Rzymianie zawsze zabierali go na front, w średniowieczu leczono nim dżumę, a w czasie I wojny światowej opatrywano nim rany poszkodowanych żołnierzy.

Jej nazwa pochodzi od łacińskiego czasownika „ lavare”, co oznacza dosłownie: „myć się”. Od zarania dziejów roślina ta służyła człowiekowi do wyrobu naturalnego mydła i perfum. Po zmieszaniu z popiołem węgla drzewnego stanowiła niezwykle skuteczną pastę do zębów o właściwościach wybielających. Dodawano ją do kąpieli w gorących beczkach z wodą, a nawet do kościelnych kadzideł.

Stwierdzono doświadczalnie, że olejek lawendowy wpływa kojąco na bóle głowy, stany napięcia, ogranicza uczucie niepokoju i pomaga się skoncentrować.

Dzisiaj wykorzystywana jest nie tylko w celach ozdobnych ale też jako składnik kosmetyków, past czy suplementów.

Ty też możesz w prosty sposób zacząć wykorzystywać moc lawendy w swoim domu.

Sposoby na wykorzystanie lawendy

Uspokajająca lemoniada : 1 łyżkę suszonej lawendy zalej wrzątkiem i zostaw pod przykryciem na 5 minut. Odcedź, dodaj kilka pokrojonych listków mięty, 5 plasterków imbiru, 3 szklanki zimnej wody oraz pokrojoną w plasterki cytrynę.

Napar z lawendy : 1 łyżeczkę lawendy zalej wodą w temperaturze około 96 stopni, przykryj o odczekaj 5 minut. Dodaj plasterek cytryny i miodu według uznania.

Kąpiel w lawendzie : nalej do wanny gorącej wody i wrzuć kilka kwiatków dzikiej lawendy.

Olejek lawendowy : skrop płatek bawełniany i umieść go w kieszeni lub.. w staniku. Odpowiedni zapach, wylewający się w dekoltu lub innego miejsca, będzie działał kojąco. Możesz też dodać kilka kropel do kąpieli lub masażu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *